Hekurudha Shqipëri-Greqi me projekt të ri

Projekti i ndërtimit të një hekurudhe të përbashkët mes Shqipërisë dhe Greqisë daton që në vitin 1991. 27 vjet më pas të dy vendet vendosin që ta zbatojnë këtë ide, edhe pse është zvarritur...

Ia kalon per pak dhe Tiranes, zbulohet se cili qytet është më i pasuri...

Tirana si kryeqyteti i Shqipërisë është dhe kryeqendra e të ardhurave më të larta. Po ashtu është qyteti ku individët arrijnë që të kursejnë më shumë dhe kanë më shumë pasuri të vendosur si...

Euro rifiton “territor” ndaj lekut

Monedha e përbashkët europiane ka rikuperuar përkundrejt lekut gjatë ditës së sotme. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë një euro është këmbyer në nivelin e 125.06 lekëve, rreth 0.12 pikë më shumë se një...

Ku po shkon Shqipëria? Ky lajm është tronditës për të gjithë shqiptarët

Shqipëria vijon të ketë borxhin më të lartë publik në rajon dhe ndër ta parat në Europë në raport me Prodhimin e Brendshëm Bruto. Në fund të tremujorit të dytë të 2018 borxhi publik në...

Ndërtuesit përjashtohen nga tatimi në kalimin e pronësisë

Pas shumë vitesh betejë me ekzekutivin, ndërtuesit kanë arritur të marrin përjashtimin nga detyrimi për të paguar tatim fitimin prej 15%, në rastin që bëhet transaksioni i pasurive të paluajtshme. Një udhëzim i përbashkët i...

Kujdes! Ja pse duhet të shmangni pikat e këmbimit valutor në aeroporte

Pikat e këmbimit valutor në aeroporte janë akuzuar mbrëmbjen e kaluar për shkëmbimin e parave, 5-fish më pak se norma e tregut. Ekspertët kanë thënë se ky ndryshim kishte synim të kapte turistët që po...

Zbulohet sa do të jetë taksa për kuksianët në Rrugën e Kombit

Tarifa në Rrugën e Kombit për banorët e Kukësit dhe zonave përreth pritet të jetë 100 lekë për një kalim ose 200 lekë vajtje ardhje. Ndonëse fillimisht u përfol se taksa e kalimit për banorët...

Lajm i mirë për shqiptarët, Belgjika jep njoftimin e rëndësishëm

Një lajm i mirë për të gjithë shqiptarët vjen nga shteti belg, i cili tashmë për të gjithë ata që jetojnë atje apo e vizitojnë këtë shtet, ka njohur lejen shqiptare të qarkullimit të...

Reagojnë gjigantët gjermanë të veturave lidhur me tarifat amerikane

Hapja e hetimit amerikan që mund të rezultojë me vendosjen e tarifave më të larta në veturat e importuara, Dhoma gjermane e tregtisë DIHK i ka cilësuar si “provokuese”. Shqetësim lidhur me këtë anë shfaqur prodhuesit...

Hapet sezoni i vjeljes së mjaltit në Llap

Bletarët llapjanë kanë nisur zyrtarisht vjeljen e mjaltit. Kështu ka njoftuar kryetari i Komunës, Agim Veliu, i cili ka thënë se komuna që ai drejton ka ofruar më së shmti mbështetje për bletarinë. “Bashkë me...

Te fundit