Mediat kroate “shkundin” serbët: Babai i shtetit tuaj modern ishte shqiptar

Pas një shkrimi gjatë ditës së djeshme me anë të së cilit mediat kroate ia rikujtuan Serbisë hartën e vitit 1878 pa Kosovën, ato nuk janë ndalur me kaq. E përditshmja dnevne.hr vetëm disa orë...

E la i shoqi pasi u paralizua! Ajo ia bën atë që nuk ia...

Një nënë e katër fëmijëve dy vite më parë pësoi një paralizë të këmbëve pas një goditjeje që mori në shpinë. Ndërsa ishte ende në spital dhe mjekët nuk i jepni shpresa se do të...

Thane se ishte sllave, del e verteta: “Nëna e Skënderbeut, Vjosava Tribalda ishte shqiptare,...

Në vitet e tetëdhjeta, për shkak të interesimit tim të madh për të kaluarën shqiptare dhe hulumtimeve për heroizmat e Skënderbeut, nga pushteti i atëhershëm jugosllav u d*nova me 4 vjet b*rg të rëndë...

Historiania greke cmend helenët dhe botën mbarë: Greqia ishte shqiptare, edhe sot gjysma janë...

Pas deklaratave të shumta të historianes shqiptare, Elena Kocaqi, e cila është shprehur hapur se Greqia është Shqipëri, ka ardhur një deklaratë bombastike nga një historiane greke. Maria Efthimiou, një profesore e historisë në universitetin...

Ky ishte dibrani që guxoi dhe i ‘plasi’ të vërtetën Enver Hoxhës në sy...

Të paktë ishin ata burra shqiptarë që guxuan dhe i dolën kundër Enver Hoxhës. Fati i tyre dihej. P*shkatim, me ose pa gjyq! Por kishte edhe nga ata që guxuan më shumë, duke i shkruar...

Stërmbesa e Skënderbeut zbulon informacionet e rralla: Si e vërtetova se jam pasardhësja e...

Sophie Castriota u bë lajm në mediet rozë, kur u tha se ajo është stërmbesa e heroit Gjergj Kastrioti Skënderbeut. Që atëherë ajo nuk mungon në media dhe është bërë edhe një nga personazhet më...

Zbulohet harta e vitit 1455, ja si quhej rajoni i Ballkanit

Një rast tjetër i ngjashëm kur territoret përcaktohen me emrin e një njeriu mund të jetë vetëm në rastin e Amerikës. Por ndodh edhe me heroin tone kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu, në këtë hartë...

Njëherë e një kohë: Kur zengjinët shqiptarë investonin për biblioteka dhe jo vila e...

Nga Bardha Nergjoni Në fillim të shekullit XX Elbasani kishte një etje aq të madhe për kulturë, sa intelektualët vendas u angazhuan për krijimin e bibliotekës dhe muzeut të qytetit. Përgjegjës për themelimin e tij u...

Barkmadhi: Fshati katolik shqiptar, që Mbretëria greke ia ndërroi emrin

Arben Llalla Fshati Kastrica deri në vitin 1927 quhej Barkmadhi ose Brakmadhi, por meqenëse emri i këtij fshati kishte kuptimësinë e fjalës të gjuhës shqipe, atëherë me dekret të Mbretërisë së Greqisë, të 1 prillit...

Telegrami austriak, si u shpall pavarësia në Vlorë

Po ju paraqes origjinalin e një telegrami të shtypur në makinë shkrimi që mendoj se është dokumenti i pakontestueshëm se si u shpall pavarësia në Vlorë në orën 4 pasdite të datës 28 nëntor...

Te fundit