Superheronjtë “përcjellin” në banesën e fundit…Stan Lee

Nderime nga e gjithë bota po bëhen për shkrimtarin amerikan dhe ish-presidentin e “Marvel Comics”, Stan Lee, i cili ndërroi jetë një ditë më parë në moshën 95-vjeçare. Lee është krijuesi i “The Fantastic...

Flamuri kombëtar shqiptar zgjedhet ndër më të bukurit në botë

Kontrasti kuqezi dhe shqiponja dykrerëshe e veçojnë flamurin kombëtar shqiptar. Flamuri që ka prejardhjen që nga koha e Gjergj Kastriotit – Skënderbeut, që njëherësh ishte dhe simboli i tij në udhëheqjen e shumë luftërave...

Shenjat që paralajmërojnë për çrregullime të ankthit

Ankthi është një gjendje emocionale – ndiheni nervoz ose të frikësuar. Stresi nga ana tjetër është një gjendje fizike ndaj diçkaje që i frikësoheni – rrahjet e zemrës janë shumë të shpejta, frymëmarrja është e...

Zbulohet letërkëmbimi i aktorit që luajti Skënderbeun, ç’thoshte për Shqipërinë

Në Muzeun e Teatrit dhe Kinematografisë në Tbislisi gjenden shënime, ditarë, fotografi nga xhirimet e filmit “Luftëtari i madh Skënderbeu”. Roli i Heroit Kombëtar Shqiptar i dha një njohje ndërkombëtare aktorit gjeorgjian Akaki Horava,...

Zef Deda: I bëmë të gjitha në jetë, por lekë nuk bëmë kurrë

Mbrëmja e kësaj të mërkure të Soirée me Jonida Shehun në Top Channel ishte e gjitha e dedikuar Shkodrës dhe traditës shkodrane.Edhe kur flitet për Shkodrën dhe artin shkodran nuk mund të mos jetë...

Ja cilet jane kater autoret shqiptare qe do jene pjese e panairit te librit...

Shqipëria në fokus“. Nën ketë moto letërsia shqipe shkon në Panairin Ndërkombëtar të Librit në Vjenë, Buchwien 2018, i cili mbahet nga datat 8 -9 nëntor. Agron Tufa, Arian Leka, Ilir Ferra dhe Lindita Arapi janë...

E hoqën nga puna, aktori proteston i vetëm: Edi Rama të ardhsha për pjeksin

Aktori Alfred Zeneli është pushuar nga puna në Teatrin e Kukullave. Në gjendje të rëndë për shëndetin, aktori profesionist dhe i arsimuar, po proteston i vetëm për mbrojtjen e Teatrit Kombëtar. Ai është mbuluar nga...

Thënie korçare: Të falurit e shumtë i vjen rëndë dhe Perëndisë!

Lexo po ashtu: Thënie korçare: Njeriu sido që të bëjë, nuk e kapërcen dot hijen e tij! • S’hahet në vend të djathit. • Buka e botës s’të ngop. • Dasëm pa mish nuk ka. • I...

Prapaskenat te “Përrallë nga e kaluara”, ‘Gjino’ e ‘Marigoja’ tregojnë batutat me Hajrie Rondon

Për herë të parë e kam takuar Hajrie Rondon në Himarë, atje ku ndërroi jetë disa ditë më parë. Atëherë ishte e shëndetshme, sëmundja nuk ia kishte tjetërsuar ende fizikun. Ishte duke pritur përgjatë...

Amaneti i Trebickës: “Mos qani për mua”, por Shqipëria shpërthen në lot

“Artisti i Popullit”, Luftar Paja, kujton ditët e fundit me gjigandin e skenës shqiptare Roland Trebickën: “Rolandi ishte i papërsëritshëm dhe shumë i madh. Edhe si aktor edhe si njeri”, shprehet ai dhe menjëherë...

Te fundit