Foto nga Lufta Kosovës, si duken sot nënë e bijë…

Foto e parë është shkëputur nga Lufta e Kosovës dhe ka bërë xhiron e mediave ndërkombëtare në atë kohë, rreth 19 vite më parë, ja si janë sot nëna dhe fëmija që ajo mbante në...

Kur dashuria përcaktohet nga yjet, zbuloni shpirtin tuaj binjak

Dikush e ka gjetur atë dhe dikush ende shpreson ta takojë: po flasim për shpirtin binjak! Ata që e takojnë thonë se menjëherë e kuptojnë se kanë gjetur një person me të cilin ndiejnë një...

Studimi/ Cilat janë 25 qytetet europiane me trafikun më të rënduar rrugor

Moska është cilësuar si qyteti me trafikun rrugor më të rënduar në Europë, duke lënë pas Londrën dhe Parisin. Sipas një studimi të kryer kohët e fundit, shoferët në kryeqytetin rus shpenzojnë rreth 91 orë...

Miliarderi ofron 180 milionë dollarë për atë që martohet me vajzën e tij

Miliarderi kinez Cecil Chao, po ofron shumën marramendëse të 180 milionëve dollarë për cilindo mashkull që do të martohej me vajzën e tij lezbike. 34-vjeçarja Gigi Chao është një lesbike që pret që i ati...

A e dinit se Berati ka një mal me 24 përrenj dhe që kanë...

Nëse keni vizituar Beratin, me siguri ju ka bërë përshtypje mali i Shpiragut. Ai ndodhet përballë qytetit të Beratit dhe ajo që bie në sy janë vijat e tij natyrale, pra përrenjtë. A e dinit se...

Vjen “AlterEgo”, aparatura që “lexon” mendjen e njeriut

Kërkuesit kanë krijuar një mekanizëm që mund të lexojë mendjen e njeriut, kur ai përdor një zë të brendshëm, e kjo mund të lejojë kontrollimin e aparaturave pa folur fare. Mjeti i quajtur “AlterEgo” mund...

Telashet për Facebook nuk kanë të sosur, këtë herë…

Facebook ka qenë në bisedime me institucionet kryesore mjekësorë për shpërndarjen e të dhënave të përdoruesve dhe pacientëve për një projekt kërkimi. Kjo është pranuar nga vetë kompania pas një lajmi të raportuar nga CNBC. Sipas...

Shenjat e horoskopit që nxehen shpejt.

Shenjat e zodiakut thonë shumë për personalitetin tonë. Ato na njohin me disa karakteristika që secili prej nesh mund të ketë. Janë pesë shenja të horoskopit që nxehen shpejt dhe nuk durojnë shumë, por në...

E thotë shkenca, universi do të shkatërrohet

Një grimë thelbësore që i jep masë të gjitha materieve në univers mund të jetë jetë një ditë shkatërrimi i tij, thonë fizikanët. Ekspertët thonë se kozmosi ynë mund të marrë fund paprtimas me një...

Presidenti i parë Amerikan George Washington, me prejardhje shqiptare

Sipas linguistit Albert Myko, nga Instituti i Linguistikës pranë Universitetit Berkley të Californisë, SHBA, ekzistojnë dëshmi të tjera që tregojnë se e ëma e George Washingtonit ishte shqiptare, Mary në fakt ishte Marije Bala, prindërit...

Te fundit