Gjysma e dytë e tetorit sjell vjeshtën e vërtetë, kur fillojnë ditët me shi

Moti i ngrohtë dhe aspak tipik për vjeshtën do të vijojë të mbetet i tillë edhe për disa ditë. Mëngjeset dhe mbrëmjet e freskëta janë shoqëruar gjatë mesditës me temperatura të larta të cilat...

Bëni gati xhupat dhe pulovrat e ngrohta, çfarë pritet të ndodhë në 5 ditët...

Sipas Institutit të Gjeoshkencave, Ujit dhe Mjedisit, që nga pasditja e sotme dhe të paktën për 5 ditë më radhë e gjithë Shqipëria do të jetë në pushtetin e motit të acartë, me akullin...

Meteorologët paralajmërojnë: Përgatituni për dimrin më të ftohtë në 8 vitet e fundit, ja...

Muajt e dimrit që po vinë do të jenë muajt më të ftohte të tetë viteve të fundit. Acari dhe i ftohti ek.strem pritet të përfshijë Europën, Ballkanin Perëndimor, përfshirë dhe Shqipërinë gjatë stinës...

Harrojeni shiun, përgatituni për surprizat e tjera të motit

Nga e premtja e më tej temperaturat pritet të ulen ndjeshëm. Meteorologët kanë dhënë alarmin se i ftohti siberian do të sjellë ulje të dukshme të temperaturave. Stuhitë e dëborës dhe ngricat pritet që shumë shpejt...

Më në fund nisin reshjet, bëhuni gati për temperatura ekstreme

Nga kjo fundjave pritet të rikthehen reshjet e shiut në vend si dhe temperaturat do të ulen. Kështu u shpreh Petrit Zorba, Kreu i Departamentit të Klimës dhe Mjedisit në IGJEUM. “Mund të themi se...

I ftohti mbërthen gjithë vendin, si do të jetë moti ditën e Vitit të...

Java e ardhshme do të sjellë një ulje të ndjeshme të temperaturave në të dyja ekstremet, të cilat pritet të zbresin në disa gradë celsius. Meteorologët parashikojnë ulje deri në -7 gradë në kryeqytet dhe...

Moti merr kthesën e papritur, bëhuni gati për nesër

Pas ditëve të thata, tani pritet që të rikthehet shiu në vendin tonë. Reshjet e shiut do të jenë në disa qarqe të vendit. Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit ka bërë parashikimin e motit...

Asgje nuk ka mbaruar/ Bëhuni gati, ja çfarë iu pret nesër

Reshjet e shiut dhe dëborës parashikohet të vijojnë dhe nesër. Moti sipas IGJEUM: RESHJET Sot pasdite (e mërkurë dt.09) dhe nesër (e enjte dt.10) priten reshje mesatare, deri lokalisht intensive në disa qarqe (siç tregohet në tabelë,...

‘Kapriçot’ e motit, ja se kur priten reshje intensive të borës

Në vendet kodrinore-malore që nga e hëna(10 dhjetor) do të ketë reshje intensive bore në vendin tonë, ndërsa gjatë javës në vijim temperaturat minimale do të shkojnë nga -2 gradë celsius kurse ato maksimale...

Nesër dita më e ftohtë. Temperaturat do të shkojnë deri në…

90% e territorit shqiptar është mbuluar nga reshje shiu dhe dëbore. E marta do të jetë dita më e ftohtë e javës, me temperatura që do të zbresin deri në -14 gradë celcius. Meteorologët...

Te fundit