Kush ishte Ismail Qemali: 50 fakte që nuk i dinit

Kush është Ismail Qemali? Edhe një vogëlush 6-vjeçar e ka në majë të gjuhës përgjigjen: Plaku që ngriti flamurin dhe shpalli Pavarësinë. Problemi është se po aq sa ky vogëlush, është një pjesë e madhe...

Dritëro Agolli (13 tetor 1931 – 3 shkurt 2017) poet, prozator, publicist dhe politikan...

Dritëro Agolli lindi më 13 tetor 1931 në Menkulas të Rrethit të Devollit afër Korçës dhe u nda nga jeta më 3 shkurt 2017 në Tiranë. Pasi mori mësimet e para në vendlindje, vazhdoi...

Bujar Nishani

{{Kutia Politikan | Emri = Bujar Nishani | Figura = Bujar Nishani.jpg | Madhësia e Figurës = 230px | Detyra = President i Shqipërisë | Fillimi i afatit = 24 korrik 2012 — 2017...

Teodor Vaso ndër emrat e mëdhenj që i dhanë dritë futbollit shqiptar

Për mjeshtrin e merituar Teodor Vaso, dekoruar me medaljen e artë për merita të shquara në sport, futbollist nga vitet 1957-1973 dhe trajner nga viti 1973 e deri pak vite më parë, vijnë një...

Panajot Pano/’Fenomeni’ i futbollit shqiptar

8 vite më parë u shua një nga futbollistët më të mirë dhe të talentuar që ka njohur futbolli shqiptar, ai është Panajot Pano. Edhe pse nuk pati mundësinë t’u bashkohej skuadrave europiane, për...

Aktori Hysen Bashhysa

Hysen Bashhysa. Lindur ne Durres me 16.09.1947. Lindur ne nje familje te thjeshte me nje baba tregtar. Pas perfundimit te ciklit te ulet dhe te mesem arsimor, nis studimet ne inxhinierine mekanike. Njekohesisht aktivizohej si...

Aktorja Elvira Diamanti

Elvira Diamanti (1962). Aktore. Lindi ne Vlore , me 30 nentor .Pas mbarimit te studimeve ne Institutin e Larte te Arteve , me 1986 filloi pune si aktore ne Teatrin Popullor .Interpretoi kryesisht role...

KADRI ROSHI NJERIU QE PREKU LAVDINE

Lindi më 4 janar 1924 në Ballsh të Mallakastrës, i biri i Maksut dhe Sabrie Roshit, me prejardhje nga Libohova. E ëma i vdiq kur ishte 2 vjeç dhe më pas kur ishte 12...

Adi Krasta

Adi Krasta është gazetar dhe drejtues televiziv i njohur shqiptar. Adi Krasta ka lindur në 10 prill 1965 në Tiranë. Gjyshi i të atit dhe i ati i tij Shaqir Krasta kanë qënë mjekë, ndërsa...

Personazhi i dites…Jozefina Topalli

Jozefina Topalli, lindur Çoba (26 nëntor 1963, Shkodër) është politikane shqiptare dhe ish-kryetare e Parlamentit të Shqipërisë nga 3 shtatori 2005 dhe ish-zëvendëskryetare e Partisë Demokratike. Biografia Lindi në Shkodër, në një familje qytetare, e bija...

Te fundit