Nga problemet me kapsllëkun tek kolesteroli i keq, 4 arsyet pse duhet të hani...

Në kohën e Greqisë së lashtë selinoja ishte simbol i bukurisë dhe gëzimit. Kurse gjatë perandorisë romake kjo bimë simbolizonte fitoren dhe kështu së bashku me dafinën është përdorur si kurorë në kokat e...

Fasulet i duan të gjithë por kur ta zbuloni se çfarë i bëjnë trupit...

Fasulet janë shumë popullore në shumë kultura dhe janë ushqim bazë në kuzhinën meksikane, braziliane, kubane dhe atë domenikane. U prezantuan në Evropë në shekullin e 15-të nga spanjollët. Sot prodhuesit më të mëdhenj të...

Mungesa e vitaminës D është shumë e përhapur dhe shumë e rrezikshme

Blerina Bombaj, dietologe Ndërkohë që vitamina D po pakësohet, sëmundjet e rrezikshme po shtohen. Kjo vitaminë i referohet një sërë përbërësish dhe klasifikohet si vitaminë (që tretet në yndyrë) dhe si hormone. Forma fisiologjikisht aktive e...

Rëndësia e testimit të kolesterolit (yndyrnave) në gjak

Përshtati në shqip: Blertina Koka Kolesteroli është një substancë e dylltë që prodhohet në mëlçi dhe gjendet gjithashtu në disa ushqime me bazë shtazore, si produktet e bulmetit, vezët dhe mishi. Trupi ka nevojë për pak...

Mjaft i latë fëmijët me celular në dorë, ja ç’rrezik u kanoset kur kalojnë...

Përdorimi për shumë orë i pajisjeve elektronike nga fëmijët mund të shkaktojë vonesë në zhvillim të aftësive si të folurit dhe socializimi. Në këtë përfundim ka arritur një studim kanadez, ku janë monitoruar rreth...

Kush e kishte menduar se farat e kungullit janë kaq të shëndetshme; ç’ndodh me...

Farat e kungullit përmbajnë një shumëllojshmëri mineralesh nga magnezi, mangani, proteina, bakri dhe zinku dhe nutricionistët i kanë konsideruar gjithmonë si farat më të shëndetshme për t'u përfshirë në dietën ushqimore. Më poshtë...

Nga luftimi i kancerit deri tek sëmundjet e zemrës, 5 arsyet përse boronica është...

Sa më e errët ngjyra e frutit apo perimes, aq më shumë antioksidantë ! Boronica blu dhe pse e vogël, është një ndër frutat me veprimtarinë më të fuqishme antioksiduese ! Janë të ëmbla,...

Çaj me xhinxher e kanellë për të ‘pastruar’ abdominalet

Të paktën një herë i keni provuar çajërat me bimë që u thonë se kanë efekte dobësimi. Epo, në mos dobësimi të paktën pastrimi, e kanë patjetër. Këto ditë që e keni mbingarkuar trupin...

Shenja e anemisë si pasojë e mungesës së hekurit; përse gratë janë më të...

Mungesa e hekurit është problemi shëndetësor më i zakonshëm dhe sipas Ëorld Health Organization më shumë se 30% e popullsisë së botës vuajnë nga anemia. Femrat, të porsalindurit, vegjetarianët, dhuruesit e gjakut janë më...

Rrushi i thatë përmirëson shëndetin e zemrës

Sëmundjet e zemrës janë një ndër shkaktarët që çojnë në humbjen e jetës. Por rrushi i thatë ju vjen në ndihmë për të përmirësuar shëndetin e zemrës suaj. Duke konsumuar rrush ju mund të shmangni...

Te fundit