Ndërtimi i 17 shkollave vlerësohet nga Samiti i Kryetarëve të Kryeqyteteve të Europës Juglindore

Nisma e Bashkisë së Tiranës për ndërtimin e 17 shkollave të reja në kryeqytet u përzgjodh si një nga projektet më të mira në Samitin e Kryetarëve të Kryeqyteteve të Europës Juglindore që u...

“M’u bë zakon”, sho.kon infermierja, ndërron bebet ne maternitet, nuk dihen prindërit biologjikë

Infermieret konsiderohen si kujdestare në spital dhe pacientët duhet të ndihen të sigurt dhe të kujdesen për ta. Megjithatë, disa infermierë kanë provuar se jenë djalli në formë njerëzore. E tillë mund të cilësohet edhe...

Bletërritësi i Bulqizës: Do shumë mund, por lodhja ia vlen

Arjan Zogu është një ndër bletërritësit më të vjetër të Bulqizës. Sot ai ka rreth 300 koshere në fshatin Valikardhë. Për Arjanin, rritja e bletëve do shumë mund, por në fund ia vlen lodhja. Për...

Gjuha Shqipe do mësohet edhe në Universitet. Defektet në shkrim nxisin kërkesat

Propozimi që gjuha shqipe duhet të përfshihet si lënde e detyrueshme në çdo Fakultet të universiteteve shqiptare e ka fillesën që në vitin 2010. Departamenti i Gjuhës në Fakultetin e Historisë dhe Filologjisë ka...

Letra e djalit për nënën do t’ju përlotë: Gruaja ime të rr.ihte e unë...

Problemet në familje mes nuses dhe vjehrrës vazhdon të jenë akoma një p.lagë në shoqërinë shqiptare. Më poshtë do të gjeni letrën e një djali të martuar me dy fëmijë që i shkruan dhe...

Dy prindërit humbën jetën; lënë pas katër vajza jetime. 14 vjeçarja: S’dua t’ia di...

Të dielën, një aksi.dent ndodhi në Peshkopi ku humbi jetën çifi Gentian dhe Klodiana Karazajmi, 34 – 28 vjeç. Për të mos mjaftuar kjo dhim.bje, prindërit kanë lënë 4 fëmijë jetimë, katër vajza të vogla...

Babai i zhytur në skamje rrëfen skenat prekëse kur merr të birin nga shkolla:...

Numri i familjeve të varfra në Shqipëri është relativisht i lartë. Dëgjojmë e lexojmë çdo ditë raste skamjeje që na prekin në shpirt. Familje me fëmijë të vegjël që janë lënë në harresë totale dhe...

Histori Prekese : Eh ç’jane vajzat!

Në ditën e parë të martesës bashkëshortja dhe bashkëshorti, vendosën të mos i hapin derën e shtëpisë së tyre askujt! Atë ditë, erdhën prindërit e bashkëshortit që të shikonin çiftin, ata ishin shumë pranë...

Emocionuese/Falë jush kjo 14-vjecare do të jetojë, Elvis Naçi gjen lekët dhe merr përsipër...

Falë ndihmës suaj vogëlushes 14-vjecare u ndez një dritë jeshile për të jetuar dhe tu kuruar. Ishte emisioni I Elvis Naçit “Shqiptarë për Shqiptarët” që kanë marrë në dorë fatin e kësaj vajze. Ajo vuan...

Flasin shqiptarët e Gjermanisë. “Diaspora” e re, me të rinjtë që duan punë

Në udhëtimin tonë drejt Gjermanisë ishte i shpeshtë takimi me shqiptarët. Edlira dhe Diamandi punojnë prej gati dy vitesh në një furrë buke, në aeroportin e Frankfurtit. Si fillim, ata na përshëndetën në gjuhën...

Te fundit